Úvahy a inspirace

Holky z marketingu

Poslední dobou hodně sdílím různé příspěvky od Holek z marketingu a tak je načase popsat, co to vlastně je za holky.

Holky z marketingu vznikly před pár lety jako skupina na Facebooku, kde si pár holek vyměňovalo pracovní tipy a triky. Dnes je to uznáváná vzdělávací platforma, která už vyškolila přes 3000 holek. I já jsem jednou z těch proškolených – na podzim jsem se zúčastnila Juniorní marketingové akademie. Během tří měsíců jsem se s ostatníma holkama (celkem nás bylo tuším kolem stovky) učila o marketingu od A do Z, především jsme si ale všechno vyzkoušely i v praxi. Ve skupinkách jsme dostaly na starost reálnou značku, které jsme komplet zpracovaly marketingovou strategii. Zjistila jsem, že spoustu věcí jsem už tak nějak tušila nebo na ně ve svém pracovním životě narazila, ale zároveň jsem si uvědomila, jaká věda dnešní marketing je a že pokud to chce někdo dělat kvalitně, je třeba se tím opravdu zabývat a mít na to lidi. Pozice jako brand manager nebo social media strategist už nejsou jen líbivé anglicismy pro děcka, co hází příspěvky na Facebook. Za těmito ve spoustě firem často ještě neexistujícími pozicemi se skrývají lidé, kteří mohou výrazně ovlivnit, kam to firma/značka dotáhne. Ale o tomhle jsem vůbec psát nechtěla, koneckonců jsem pořád jen juniorka 🙂

Holky z marketingu jsou už totiž mnohem víc. Jejich cílem není jen vzdělávat, ale především spojovat a podporovat. Taky už dávno nejsou jen pro holky, nicméně přiznejme si, že se tam pořád setkáváme především mezi námi děvčaty. Holky z marketingu jsou bezpečné prostředí, kde se holky nebojí sdílet své osobní příběhy. Všech se nás taky nějakým způsobem dotýká tzv. imposter syndrom, to znamená nedůvěra ve vlastní úspěch nebo pocit, že všichni ostatní jsou lepší než my. Úspěšní lidé (a samozřejmě ženy o to víc) i ve mně vždy vzbuzovaly pocity paniky („už je mi třicet a ještě nic jsem v životě nedokázala!“) nebo, řekněme si to na rovinu – závist. S Holkama z marketingu to tak ale vůbec nemám. Všechny ty úžasné ženy kolem mě obdivuju, ale nemám z nich stres. Motivují mě, inspirují a konečně i já sama mám odvahu pochlubit se svou knížkou, hrdě a sebevědomě, bez skromného nahrbení a mávnutí rukou („jo, napsala jsem takovou knížečku…“).

Minulý týden jsme měli offline setkání a já si znovu potvrdila, jak vděčná jsem, že do této komunity patřím. Sešly se holky ze všech koutů republiky, přičemž s těma z Moravy se většinou dost často hned poznáme a napojíme, třeba podle hanáckých vtipů: „Dej si koláček“, „Ále, nedám, já už měla dva“, „No, mělas čtyři, ale kdo by to počítal“. Jsou tu maminky na mateřské, které nechaly děti manželům a aktivně se zase zapojují do života, studentky i už dávno nestudentky, které hledají práci snů, ale taky holky, které už vysněné pracovní pozice mají, ale jsou tu, aby našly sílu postavit se svým šéfům a říct si o vyšší plat, jsou tu podnikatelky nebo budoucí podnikatelky, je tu dokonce řádová sestra nebo třeba řidička autobusu na Islandu, jsou tu holky single, rozvedené, šťastně i toxicky zadané a všechny se kolektivně podporujeme. Z každého takového setkání odcházím nepopsatelně nabitá energií a i když to zní jako nějaké ezo sektářské klišé, ta ženská síla je opravdu životabudící.

Tentokrát je na setkání i osobně zakladatelka Pavlína Louženská (teď jsem si uvědomila, že má ženskou přímo ve jméně – náhoda? Nemyslím si…). O Pavlíně stojí za to vědět, nejen proto, že už je tak trochu celebrita. Kéž by byly všechny celebrity takové, tím myslím sledováníhodné. Píše blog, její newsletter s chutí vždy přečtu až do konce, pro podporu Holek z marketingu založila nově i investiční fond, a to nejlepší vám naservíruje v tandemu s neméně skvělou Theou Kučerovou v podcastu Trendspotting Hospodářských novin. Z obou vyzařuje aura sebevědomých moderních žen. Přiznám se, že v tomto místě se má stará známá závist lehce probudí, protože tyhle dvě holky jsou prostě ikony a nejvíc proto, že jsou úplně normální, jsou uvěřitelný, jsou jedny z nás. Ony jsou to, čemu by se mělo říkat influencerky – neprodávají falešně podbízivým tónem krém na kde co, ale postrčí vás tím správným směrem. Ocitnout se v jejich přítomnosti je čirá radost.

Po cestě domů si uvědomuju, že každá z nás může taky být takovou influencerkou ve svém okolí. Na setkání Holek z marketingu to určitě platí. Stačí jedné pochválit šaty, druhá ti doporučí knížku, třetí tě podpoří v úsilí postavit se tchýni. Nejsme rivalky, neřešíme, která je hubenější, úspěšnější nebo bohatší. Bohaté jsme totiž všechny už jen tím, že patříme do Holek z marketingu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s