Úvahy a inspirace

Ženy vpřed

Máme tu další karanténu a je to znát, lidi už z nudy neví, co by…

Řekněte, jaké asociace ve vás vyvolává tento obrázek, ten červeně zakroužkovaný?

Zdroj: decathlon.cz

Máte chuť začít běhat? Koupit si něco od nás z Decathlonu? Nebo snad máte pocit, že muži ztrácí půdu pod nohama, což by v nich mohlo vyvolat nepovzbudivý pocit, že ženy přebírají kontrolu nad společností? Ano, ač to zní téměř neuvěřitelně, i tyto asociace fotka v některých vyvolává.

No, není to přece až taková novinka. Ženy přejímají kontrolu nad společností už od dob Lysistraty. To by tak zhruba byla moje první hysterická reakce. Zkusila jsem se však na inkriminovanou fotku podívat z různých úhlů pohledu. Co když jsou tu muži jako trenéři dívek a povzbuzují je? Možná se na tomto běžeckém útvaru dohodli, aby si prostě neskákali pod nohy a třeba se na dalším kilometru vystřídají? Možná už jim muži dokonce dýchají na záda a chystají se je předběhnout? Nebo jsou tu muži prostě jen gentlemani a chtějí holky nechat vyniknout? Nebo za nimi možná běží, aby se jim mohli dívat na zadek, což je sice samozřejmě fujky, ale mezi náma, taky to dělám. Nechávám své dvě kolegyně z práce při běhu před sebou, abych se pohledem na jejich vymakaná pozadí inspirovala, či lépe řečeno, abych ten běh vůbec vydržela…

Nějak mi to začalo být celé líto. Proč je pro tolik lidí feminismus pořád ještě sprosté slovo? Říkám si, jak špatné zkušenosti musí člověk mít, když mu banální ilustrační fotografie nedá spát. Skoro bych to s ním šla probrat na pivo nebo ho vzala na přednášku o krizi mužství, na které jsem byla před časem. Nebo bychom i my ženy měly řešit každou fotografii, na které jsou jen muži, každé volby, ve kterých volili jen muži, každý sen, který byl dopřán jen mužům, a počítat všechna ta staletí, po která muži radili ženám, jak mají rodit? Ne, to by přece k ničemu dobrému nevedlo. A tak chci říct:

Nechte nás prosím volně běhat, muži, nesnažte se nás pořád krotit nebo nám ukazovat, kde je naše místo. My po vás přece nechceme šlapat. Chceme být prostě a jednoduše s vámi ve hře, a to znamená, že v ní někdy budeme i vyhrávat. To ale neznamená něco vám brát. Znamená to vzájemně se motivovat, hecovat, podporovat. A nakonec společně oslavovat vítězství. Pokud chcete, muži, přece jen vyhrávat, zkuste na to jít slovy populární písně: „Když nemůžeš, tak přidej víc“. A najděte si k realizaci třeba nějakou novou parketu (třeba parkety doma :)).

P. S. Mimochodem, zrovna v této nelehké době je víc než kdy jindy potřeba vyrovnat síly, třeba proto, že „silně feminizovaná oblast péče je nadále neudržitelná“, jak výstižně popisuje Johana Nejedlová v článku pro A2larm.

P. S. S. Doporučuji k přečtení taky aktuální číslo Heroine, kde je to krásně vysvětleno v desateru skutečných problémů feminismu, kterým moderní ženy (a s nimi i muži!) stále čelí. Na požádání ráda zapůjčím.

P. S. S. S. Děkuji svému dědovi, který kdysi pronesl větu: „Na vysokou do Prahy se stejně nikdy nedostaneš.“ Aniž bych to tehdy tušila já nebo on, podařilo se mu zasadit ve mně semínko feminismu. Škoda, že se nedožil promoce.

P. S. S. S. S. Děkuji svému muži, že je úplně jiný než můj děda. Nejen, že mu nevadí, že chodím do práce a vydělávám peníze, ale ještě na mě čeká doma s večeří a zajímá ho, co říkám a co si myslím. Děkuji i všem ostatním mužům, kteří respektují své partnerky, sestry, nebo kolegyně v práci.

1 komentář: „Ženy vpřed

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s