Úvahy a inspirace

Zlín No. 2

Zlínský filmový festival je festival filmů pro děti a mládež. Tento podtitul může být trochu matoucí, protože na své si přijdou určitě i dospělí. Koneckonců to, co dnes prožívá mládež (a co je často obsahem filmů – alkohol, zneužívání, kyberšikana, vztahy v rodině…) mnozí dospělí ani netuší. Já jsem tam letos byla už pošesté coby překladatelka/tlumočnice/klikačka titulků, protože, což taky mnozí netuší, na festivalech tohoto typu se české titulky do zvláštního plátna pod hlavním promítacím plátnem doklikávají ručně.

Někdy je to celkem dobrodružné. Například když klikáte film za kolegu, který jste nepřekládali, navíc jste ten film nikdy neviděli a tak se musíte spolehnout na anglické titulky v obraze a rychlost svého klikacího prstu. Ještě dobrodružnější je, když je to film anglosaský, jako např. Vetřelec (kterého jsem letos klikala) a kterého děláte jen z odposlechu. Vůbec si nejste jisti, jestli to už je promluva nebo jen zvuky motoru nebo jen zákulisní klábosení posádky. Prst na klávesnici musíte mít opravdu pod kontrolou, protože by bylo pěkně blbý kliknout nevhodný titulek zrovna uprostřed dramatické scény. Takže sedíte v tlumočnické kabině a jste napjatí nejen proto, že čekáte, že se leknete, až začne z mimozemšťana stříkat krev, ale taky se pak musíte z tohoto šoku co nejrychleji probudit a klikat. Je to prostě vzrůšo. Proto tam taky tak ráda jezdím, i když už to vůbec nepotřebuju jako praxi do školy, ani jako výdělek. Baví mě taky uvádět soutěžní kategorii Zlínský pes, kam se hlásí studentské filmy z celého světa. Letos mě nejvíc pobavil snímek Anežka, který pojednává o žumpaři z malé venice na východním Slovensku, jehož rozpočet, už tak těsný, zatíží mládenecká daň.

Co mě na festivalu baví, je taky Zlín samotný. Ano, za běžného provozu je to asi jen malé město, kde se toho zase tolik neděje. Ale během festivalu je to kouzelné místo s úžasnou atmosférou. Pokaždé tam objevím něco nového, letos například nově otevřený funkcionalistický skvost – Památník Tomáše Bati nebo žloutkové věnečky v Titique a v Bistrotéce-kavárně. A taky nesmím zapomenout na Vasky, protože i když mají obchod v Praze, boty ze Zlína si prostě musíš přivézt ze Zlína.

Každý rok se také těším na staré známé tváře. S některými se vidím jen jednou ročně, právě tady. Jsou to taková ta pracovní přátelství, která vznikla sdílením pokoje na hotelu, ale každý rok se zase obnoví, jako by ten rok ani neexistoval. Navážeme tam, kde jsme přestali, i když je všechno jinak. Většina kolegyň má děti. To bylo téma už mého příspěvku z minulého roku. Takže opakovat se nebudu. Jen bych ráda vyzdvihla péči manželů mých kamarádek-kolegyň, kteří trpělivě čekají s kočárkem, zatímco maminka pracuje. Taky jsou unavení z vlastní práce a péče o díte i manželku (kolem které je možná občas třeba chodit trochu po špičkách), ale jsou tu a hrají aktivní roli v partnerství i výchově dítěte. Někteří dokonce nastupují i na otcovskou (říká se tomu tak vůbec?)! Přebalují, uspávají, vozí kočárek, dělají letadýlka, ťapou, aby se maminka mohla v klidu najíst…. Jasné, že doma pravděpodobně OBA zažívají bezesné noci, odříkání, únavu a stres, ale naplňuje mě velkou radostí, že jsou v tom spolu. Že se muži mých kamarádek aktivně podílí na rodičovství. Že ženy můžou. Ať už tlumočit zahraniční delegaci anebo rovnou mluvit jaho host na panelu o filmu pro děti. Už nejsou jen otroky svých dětí. Vím, že to jako bezdětná třicítka, která může cokoliv se jí zachce, vidím trochu naivně. Ale stejně z toho mám radost a zapisuju si poznatky do svého mentálního deníčku „jaká chci být jednou máma.“ I když taky dobře vím, že jednou to bude všechno jinak. Ale na zlínský festival budu se dětmi jednou jezdit určitě. Už se na to těším!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s