Kultura a společnost

Plesová sezóna

Miluju plesy. Miluju hodit se do gala. Je to pro mě příležitost zajít si jednou za uherskej rok na manikúru a koupit si dražší silonky, takové ty, co všechno lépe drží.

Téměř každý, komu jsem řekla, že jdu na ples, mi položil otázku, s kým jdu – nejspíš s nadějí, že mám nového chlapa. Všechny jsem pak musela zklamat, protože jsem šla na oba plesy sama, respektive s kamarádkami, což většina lidí považuje za divné. Sama holka/holky na ples? Ano, je pravda, že ještě donedávna jsem to i já považovala za faux-pas, na plesy se prostě sama nechodí. Jenomže, co když si chci poslechnout Melody Makers (a v případě druhého plesu neméně skvělý olomoucký New Street Band) a prostě se jen pobavit bez nutnosti hledat si manžela (což je na plese samozřejmě naprosto nereálné a já si to dobře uvědomuji a taky tam kvůli tomu nechodím)? Musím se doprošovat nějakého chlapa, aby se mnou šel, jen proto, abych směla na ples? A když se nikdo nenajde, mám sedět doma a soužit se?

Letos jsem se poprvé rozhodla jít, protože jsem prostě chtěla. Zbývalo jen vybrat šaty. Doma v Olomouci jsem si na volbu mezi dvěma favority vzala na pomoc rodiče.

Taťa. „Ty si vem, ty jsou víc sexy.“

Mamka: „Ty jsou příliš prvoplánové.“

Taťa: „Ty jsou moc tmavé, takové smutné. Nejsi smutná, že tam jdeš sama?“

Mamka: „Ty dlouhé se víc hodí na ples.“  

Taťa: „Vem si spíš ty modré.“  

„Oboje jsou modré, tati.“

Připadala jsem si trochu jako ve videu Be a Lady They Said, které minulý týden proběhlo internetem a které na mě hluboce zapůsobilo nejen kvůli působivému přednesu Cynthii Nixon. Tohle si obleč, tohle ne, proč jsi tak zmalovaná, na ples se nesluší jít sama, nehltej tak ten chlebíček, takhle se dáma nechová atd. Sama jsem se potom přistihla, že v podobném duchu hodnotím i ostatní dívky. Obávám se, že už jsme všechny tak zmatené, co se od nás opravdu chce, co je správně a co ne, jaké šaty se hodí a jaké už ne, kolik chlebíčku si dáma může dovolit sníst a kolik už ne, že naprosto zapomínáme být samy sebou.

Nechala jsem tedy všechna „mělo by se“ doma a vzala si ty dlouhé ne tak sexy šaty, ale ne proto, že jsou víc plesové. Hlavně proto, že pod nimi nemusím zatahovat břicho a můžu si dát chlebíčků, kolik chci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s