Nezařazeno

Otázky a odpovědi

Protože představy o mé knize jsou různé, rozhodla jsem se pro upřesnění odpovědět na pár otázek.

 1. Kde si můžu knížku koupit?

  Pozor, knížka ještě není vydaná. Možná jste nabyli dojmu, že si kupujete už hotovou knížku, která vám za týden přijde do schránky. Tak tomu bohužel není. Ano, knížka je napsaná, ale v surové verzi, která teprve pokud vybereme peníze v kampani půjde na korekturu, redakci, ilustraci a do tiskárny. Právě proto podnikám celé tohle dobrodružství s kampaní a vybírám peníze, aby se z haldy papírů stala hotová knížka. V podstatě mi tak všichni přispíváte na zajíce v pytli (nebo mačku vo vreci), ale nebojte, pokud se kampaň nepodaří dovézt ke konečné částce, svoje peníze dostanete zpátky.

  Já vám budu navždy neskonale vděčná za důvěru, kterou ve mě vkládáte.

 2. Proč tolik peněz?

  Pro někoho dva platy, pro někoho dovolená, pro někoho splněný sen.
  V 68 000, které potřebujeme vybrat, se skrývá 1000 kusů knížky v brožované vazbě. Knížka bude mít cca. 140 stran s cca. 15 ilustracemi, protože když už do toho jdu, chci aby to pěkně vypadalo a nebylo to jen pár A4 sešitých k sobě koněm.

  V částce se také skrývají odměny pro redaktorku/korektorku, ilustrátorku, sazečku a taky samozřejmě pro Pointu. Já to rozhodně nedělám pro peníze, i když v případě, že se peníze vyberou a kniha se dostane na pulty knihkupectví, budu z toho nějaké to procento mít. Tohle ale rozhodně není můj cíl. Můj cíl je dokázat si tuto výzvu, dostat se do rukou všem čtenářům (nejen přátelům), ale rozhodně ne namastit si kapsu. Svoji práci mám ráda. Psaní je pro mě zatím pořád koníček.

 3. Proč to nepošlu do normálního vydavatelství nebo rovnou do Agriprintu?

  Dobrá otázka. Zkusila jsem obeslat asi deset vydavatelství. Z většiny se mi ani neozvali, ze dvou se ozvali, že se jim to nehodí do edičního plánu, z jednoho, že se jim to líbí, ale musí to ještě projít na poradě a pak už se mi taky neozvali.

  Já vím, že dobří autoři často musí vyčkat a obepsat mnohem víc než jen deset vydavatelů. Já bych ale strašně nerada, aby ta knížka vyčpěla. Napsala jsem ji v určitou dobu, v určitém rozpoložení. Nechci, aby mi to dalších pět let leželo na stole a já měla tendenci neustále přepisovat a měnit ten původní tón. Chci, aby to bylo ryzí. Ano, cizelování dělá mistra a ano, právě odmítnutí z vydavatelství je určitý filtr na dobré a špatné autory, ale já už prostě nechci čekat. Chci zkusit, jestli za něco stojím. Taky si myslím, že je skvělé propojit se s mladým nadějným start-upem, jakým je právě Pointa.

  A proč to nevydám v Agriprintu? Agriprint je vydavatelství mého taťky, které se specializuje na odbornou zemědělskou a potravinářskou literaturu. Úplně bych se jim nehodila do portfolia, jedině snad, že by se jedna z povídek jmenovala Traktorista. Ale ne, i kdyby mi to taťka vydal a domluvil ve své tiskárně, nechci protekci a chci si tento svůj projekt dotáhnout do konce sama. Tedy sama, ale s vaší pomocí 🙂 Vy jste mým filtrem.

 4. Proč mám vůbec potřebu něco vydávat a neškrábu si dál do deníčku?

  Proč by někdo vlastně měl číst, co si myslí a prožívá nějaká Baštanka? Protože si to taky dost možná myslíte nebo prožíváte, akorát vás okolí nutí nepřiznat si to. A taky protože nemám Instagram a tohle je můj způsob sdílení. Můj způsob terapie. Taky protože si myslím, že kdyby lidi víc psali, ručně, co si doopravdy myslí a prožívají, kdyby nazývali věci pravými jmény, tak by jim to prospělo víc než sluníčkové úsměvy ve storýčkách (píše se to s tvrdým nebo s měkkým?) nebo návštěvy life coachů. Možná se s tím ztotožníte a možná taky ne, možná se mnou budete souhlasit a možná taky ne, důležité je, že to ve vás vzbudí nějaké emoce. Případně chuť taky si něco psát.

 5. Co ty odměny, proč Primeros? Bude to snad celé o sexu?

  NE! Ano, Tinder a (ne)závazný sex se prolínají napříč jednotlivými historkami, ale nemá to být žádná sexuální zpověď. Doufám, že v tom čtenáři naleznou i hlubší myšlenku.

  Primeros jsem oslovila, protože se to tematicky částečně hodí, protože se mi líbí jejich design, protože moji postel chrání jejich Black Hawk, protože dbají o bezpečí, což se hodí i k názvu, protože je to původně česká firma, a taky prostě proto, že na spolupráci kývli a byli tak hodní a odměny do kampaně věnovali.

  Možná vás taky zarazil ten rebarborový koláč. Rebarbora je totiž pracovní název jedné z příhod, ve které se peče rebarborový koláč. Vy, kteří mě dobře znáte, víte, že jsem mizerná kuchařka. Takže těch pár lidí, co si tuto odměnu již zakoupilo (děkuji!) si určitě užije spoustu legrace 🙂

 6. Jsem hlavní hrdinkou já?

  Ano i ne. Určité pasáže jsou autobiografické a dalo by se říct, že vycházejí z mého deníku, ale samozřejmě je to trochu domyšlené, přehnané (nebo naopak ubrané) a někdy se jedná i vyloženě o něco, co jsem jen někde vyslechla, o čem jsem debatovala s kamarádkami/kamarády a co jsem pro účely vyprávění poupravila. Knížka je psána v první osobě, protože to je mi prostě blízké, ale vypráví ji různé hrdinky, které jsou si však v mnohém podobné (stejně jako my všichni). Ve většině případů nejsou uvedena žádná jména a pokud jsou, tak samozřejmě nejsou pravá.

  K tomu se možná váže podotázka, kdy a jak a proč jsem to vůbec napsala. Knížku (v té době jsem ještě netušila, že to bude knížka) jsem začala psát cca. před 3 lety. Rozešla jsem se s přítelem, našla dočasné útočiště u sestry v nezkouladované kolárně, měla jsem psát diplomku a místo toho, nebo spíš vedle toho, jsem si začala psát nejen do deníku, ale ještě do wordu. Tak nějak co mě napadlo, co jsem sama zažila nebo co se odehrávalo kolem mě. Jak jsem zmínila výše, posloužilo mi to jako báječná terapie a čas pro sebe. Jak toho však přibývalo, řekla jsem si, že by to možná nemuselo zůstat jen u mě v šuplíku. Výrazná část také vznikla nebo byla upravena poté, co jsem si před koncem roku 2018 založila Tinder (znáte z blogu) a protože na některé historky jste zde hodně klikali, rozhodla jsem se je zahrnout také. Knížka je pouhým výběrem úvah, které jsem za tu dobu dala dohromady. Něco bylo už příliš uzoufané, něco se opakovalo, něco bylo prostě na nic, ale věřím, že to, co zbylo a bude v knížce, má svůj smysl. To můžete koneckonců posoudit sami, pokud se nám podaří dostat společně knížku na svět!

PODPOŘ KNIHU ZDE: http://bit.ly/KupBezpeci

1 komentář: „Otázky a odpovědi

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s