Nezařazeno

Letná!

Nechci být politická. Nepřipadám si na to dostatečně znalá všech zákoutí a výrazů a afér, dost často si vlastně připadám jako Bridget Jonesová, když si nacvičuje větu „to je hrozné co se děje v Čečensku“, aby oslnila na firemním večírku.
Ale samozřejmě nejsem bez názoru. A považuji se za aktivního občana. Tedy občanku, buďme genderově korektní, když už, tak už. 


I proto se dnes vydám na Letnou na údajně největší demonstraci po listopadu 1989. Kladu si otázku, jestli bych se účastnila i tenkrát, kdybych v té době žila. Zima, mnohem větší nebezpečí, opravdické rány obušky, ale zároveň boj o lepší budoucnost.


Teď nebojujeme vyloženě za lepší budoucnost. Máme se sakra dobře. Pokud bych měla vlastními slovy říct, proč tam zítra jdu, tak to asi není kvůli Čapímu hnízdu. Já už to ani nesleduju a vlastně to, že si Babiš něco postavil, mě už skoro nezajímá. Spousta těch, co byli ve sněmovně a výše (nebo tam ještě jsou) taky nejsou bez poskvrnky. Dělá to i spousta úspěšných podnikatelů, jen ne z evropských dotací. Někdo falšuje daně, někdo krátí zaměstnance na hodinách, někdo krade žvýkačky v obchodě, někdo nevrátí zapomenutou bankovku v bankomatu. Někdo si nekoupí legitku (rozuměj lítačku), a radši riskuje, že jednou za čas zaplatí pokutu. Já bych na to neměla nervy. A přijde mi to jako neúcta k těm chudákům řidičům, kteří se potí celý den v autobuse na strastiplných křižovatkách Prahy. Ale ani já nejsem neposkvrněný andílek. Taky někdy lžu. Ale jen když vím, že je to pro něčí dobro (a ano, někdy je to moje dobro). Taky jsem jednou ukradla knížku. Tenkrát to bylo z legrace a jako dárek a taky proto, že v tom knihkupectví se na ni notně prášilo a nevypadalo to, že ji někdo bude postrádat. Ale hrdá na to nejsem. Zvlášť teď, když bych sama ráda napsala knížku, kterou mají lidí zájem si koupit a ne ji ukrást (i když to by zase na druhou stranu mohlo být znamení naprosté výjimečnosti, že bych napsala knížku, kterou stojí za to ukrást… Hm, hm, nic není černobílé…). Ale zpět k Babišovi. Babiš si to jako představitel státu může dovolit jen ve velmi omezené míře. A když už to neumí dokonale skrýt a upoutá na sebe pozornost, pak by neměl strkat hlavu do písku, ale měl by přinejmenším odpovědět na otázky. Na celé věci mi nejvíc vadí, že Babiš nemá pražádný smysl pro sebereflexi, neplní svoji základní zastupitelskou povinnost, kterou je být tu pro občany, sejít se s nimi a v klidu si promluvit. Někdo, kdo řekne „nikdy neodstoupím“ je jako dítě, které umanutě dupe nožičkou, když mu seberete oblíbenou hračku, protože si neumylo ruce před večeří. Babiš si ruce nemyje, hraček má čím dál tím víc a ještě se dosyta navečeří. 


Osobně si myslím, že Babiš je jen špička ledovce a že musí ještě vymřít jedna až dvě politické generace, abychom mohli opravdu mluvit o změně. Na druhou stranu, určitá změna ve společnosti cítit je, věci se dávají do pohybu a já mám kolem sebe spoustu rozumně smýšlejících lidí, nejen z mojí generace. 


A právě to se mi na demonstracích líbí a proto tam jdu. To, že spojují lidi všech generací, ze všech koutů republiky a teď už i různých názorů, protože je nás fakt hodně. Věřím, že tam dnes budou i voliči ANO, kterým už taky dochází trpělivost. Hnutí Milion chvilek pro demokracii vlastně dělá to, co by měli dělat politici – stmeluje lid.  


Mikuláš Minář je navíc ukázkovým příkladem přirozené autority, leadera nové generace, který nemá na prvním místě své ego. Tedy uvidíme. Uvidíme, jaké budou jeho další kroky. V tuto chvíli bych se však pod jeho slova podepsala.  


A taky je mi nesmírně sympatické, jak transparentní a dobře zorganizovaní chvilkaři jsou. Třeba tohle video, to je prostě výtečně odvedená práce.


Já teda jdu. A těším se, že vás tam všechny potkám. Koneckonců i to je důvod. Potkat tam své přátele. Myslím, že je to více než dobrá příležitost. 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s